שלום לכל בוגרי הקורס שלנו. היום אני רוצה לדבר אתכם על כמה נושאים בטיחותיים שעליכם לתת עליהם את הדעת. מאמר זה רלוונטי למנעולנים, וחלקו רלוונטי גם לבעלי מקצוע אחרים. כמובן שעברנו על כל הפרטים האלו בקורס המנעולנות האינטרנטי שלנו, אבל אנחנו עוברים על הפרטים פה ביתר שאת בכדי שאתם תוכלו להפוך להיות מנעולנים מומחים ובטוחים. בתור מנעולנים, אנו מוזעקים לעיתים לזירות לא פשוטות על מנת לבצע עבודה. לרוב הכל יהיה בסדר ואין ממה לחשוש, אך ישנם מקרים מסוימים בהם אנו עלולים להיתקל כחלק מעבודתנו ולהם אנו צריכים לחשוש. למשל, שמעתי לא פעם על מנעולן שהוזעק לפרוץ רכב או בית, והתגלה שמי שהזמין אותו הינו גורם עברייני שביקש להשתמש בשירותיו על מנת לבצע עבירה. דברים אלו לעיתים מתגלים עוד בטרם ביצוע העבודה, אך לפעמים מתגלים גם אחריה. העצה היחידה שיש לי לכם זה לנסות לדלות פרטים מהלקוח שירגיעו אתכם- תשאלו אותו שאלות על השכונה ותנסו לראות אם הוא יודע על מה הוא מדבר, בקשו תעודת זהות ותראו אם הכתובת תואמת. במקרה ואין תעודת זהות (קורה) תדפקו על דלתות השכנים או שאלו את העוברים והשבים ברחוב אם הם מכירים את האדם הנ"ל. אל תיפלו למלכודות, ותדאגו לעצמכם. נכון, זה לא נעים לבקש תעודת זהות, לתחקר את הלקוח ולשאול שכנים אודותיו, אבל זה חשוב בשביל הביטחון שלכם. אל תתביישו, יש לכם כל זכות לעשות את זה.

עוד משהו שיש לחשוש אליו הם אירועים אלימים בתוך המשפחה/בין מכרים/בין משכירים ושוכרים. יכול להיות שתמצאו עצמכם מוזעקים לעזרת אשה גרושה שמאוימת ע"י הגרוש שלה, ולכן תתבקשו להחליף מנעולים. לעיתים, הגרוש האלים יכול להימצא עדיין בסביבה ומפגש איתו יכול להיות בעייתי. אם אתם מרגישים מאוימים על ידו, אל תחפשו להכנס לקטטה. התרחקו מהאזור והזמינו משטרה, עד שזירת האירוע תירגע ותוכלו לבצע את עבודתכם.

גם במקרה זה יש לבקש מהאשה אישורים שהיא אכן הבעלים על אותו הבית/דירה, ושהגרוש לא רשום עליה גם הוא. אם הוא רשום עליה, בקשו ממנה צו בית משפט המורה להרחיק את הגרוש ממנה, או צו המורה לגרוש שאסור לו לשהות בבית עמה. עשו מה שתוכלו על מנת לבטח את עצמכם. בנוסף, בסכסוכי שוכר-משכיר, כמובן שהרכוש הוא של המשכיר, ולכן דעתו היא החשובה, אלא אם כן השוכר מראה לכם צו בית משפט המוכיח אחרת.

עוד מקרה שיש לנקוט בו משנה זהירות, זה כשאתם מוזעקים לבית שהבעלים חושדים שפרצו אליו, ויש לכם סיבה לחשוש שהגנבים עדיין בבית. במקרה כזה, אם תתחילו לפרוץ לבית, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסכנה, שכן גנבים שעומדים להיתפס עלולים להיות מסוכנים ביותר ולעשות הכל על מנת לברוח. הזמינו משטרה ומנעו ככל יכולתכם מהלקוחות לנסות להכנס בכוח אל הבית. זאת, כמובן כל עוד הלקוחות רגועים יחסית ולא מהווים גם הם סכנה לכם.

נושא אחרון עליו אני רוצה לדבר בכל הקשור לזהירות כמנעולן זה מקרים של הטרדות מיניות. לא, אני לא צוחק. כבר חוויתי מקרים בהם הגעתי לבית של אשה וחוויתי הצעות מגונות מצידה. במיוחד אודות צורת ה"תשלום". אל תטעו, מדובר בהטרדה מינית לכל דבר ועניין. גם אם אתם מעוניינים בצורת ה"תשלום" הזאת, בבקשה הימנעו מכך בכל מחיר. לא רק שזה מעשה נבזה מוסרית, אלא שזוהי זנות של ממש ובגדר עבירה פלילית. גם אינכם יודעים אם מחכה מצלמה איפשהו המחפשת לתפוס אתכם בעת ה"מעשה", וזה עלול להוביל גם לסחיטה ולפגיעה בשמכם הטוב. בקיצור, התרחקו מהנושא הזה מאוד. נוסף על כך, ייתכנו מקרים בהם לקוח (גבר) יזמין אתכם ויבקש ממכם דברים לא ראויים העלולים לגרום לכם להרגיש לא בנוח. גם פה זוהי הטרדה מינית לכל דבר, ועליכם להתרחק מהמקום במהירות.  ההמלצה שלנו על מנת למנוע מקרים של הטרדות מיניות/הכפשת שם וכו' (לפחות כמה שניתן), זה להשתדל שהדלת הראשית תישאר פתוחה לרווחה כל זמן שאתם שם (גם באמצע הלילה, גם אם זה מרעיש לשכנים וכו' וכו') על מנת שכל מי שיכול להיות ברחוב- יוכל לראות לתוך הבית. דבר זה לרוב מרתיע מאוד את כל המטרידים והמטרידות, או אלו שמבקשים לשים עלינו עלילה.

אלו הדברים שמהם אני ממליץ להיזהר ולשים עליהם את תשומת לבכם בתור מנעולנים.
אני מקווה שמצאתם את המאמר הזה מועיל.
רונן ששון,
מורה הקורס 'מנעולנות בקלות'.