עבודת המנעולן אולי לא נחשבת לאחת העבודות המסוכנות במשק אך אסור לשכוח שכמו בכל עבודה פיזית, גם לעבודה זו יש שורה של פציעות שנפוצות ומוכרות לעוסקים במלאכה. אז מהן הסכנות הגדולות ביותר, אילו תאונות נפוצות למקצוע זה ומדוע ציוד מגן אישי הוא בגדר חובה? כל מה שרציתם לדעת על הסכנות האמתיות בעבודת המנעולן ואיך למנוע אותן

שאיפה של אבק ונסורת במהלך עבודה

אחת הסכנות הגדולות ביותר בעבודתו של המנעולן היא השאיפה הקבועה של הנסורת והאבק. היא מסוכנת כל כך משום שבטווח הקצר היא אינה מורגשת כלל ואילו רק לאחר שנים ופגיעה משמעותית בריאות, ניתן לחוש אותה במלוא עוצמתה. הסתמכות על ציוד מגן אישי כדוגמת מסכת פנים מנייר תאפשר לכל מנעולן לצמצם באופן משמעותי את הצטברות חלקיקי העץ והאבק במערכת הנשימה ותספק מעטה הגנה זול ויעיל.

נפילה מסולם בעבודה בגובה רב

שימוש בסולם אשר אינו נושא תו תקן ואינו יציב מספיק כדי לתמוך במשקל שלכם היא בגדר סכנה אמיתית. היעדר היציבות בעבודות בגובה רב עשויות להיות קריטיות ולהוות כר פורה לשורה של חבלות עקב נפילה. מומלץ להגיע לכל עבודה עם סולם תקני ולהעדיף סולמות טלסקופיים באיכות גבוהה. הקפדה על בחירה בסולם אשר נושא בתו תקן ישראלי עשויה להוות את ההבדל בין לקיחה של כמה ימי מחלה לבין המשך תקין של יום העבודה.

פריקת כתף בהחלפת דלת אש

דלתות אש נחשבות לכבדות יותר ומסורבלות במיוחד להתקנה משום שהן צריכות לעמוד בתקנים מחמירים במיוחד. המשקל הרב עשוי להוות גורם לפריקות כתף ולחבלות בפרקים השונים, אולם עבודה זהירה ושימוש בעובד נוסף עשויים לפתור את הבעיה. מומלץ לשכור עובד נוסף עבור תהליך זה או להיעזר בשירותיו של איש האחזקה בכדי לאפשר עבודה באיכות גבוהה עם מינימום של פציעות או חבלות.

פגיעות בעמוד השדרה

בלא מעט מקרים יש צורך לבצע עבודה בגובה נמוך במיוחד עקב המיקום של מנגנון הבריח והמנעול. עובדים לא מיומנים עשויים לסבול מכאבי גב בעקבות כך אולם כדאי לדעת שניתן לשמור על בריאות הגב גם בעבודה זו. בכדי לעשות זאת יש להתכופף עם הרגליים ולא עם הגב וכך למנוע  את התפתחותם של כאבים בגב התחתון.

פציעות כתוצאה משימוש לא נכון במקדחה

מקדחה נחשבת לחלק אינטגרלי מכל ארגז כלים של מנעולן ומאפשרת טיפול מהיר במגוון של בעיות. החל מפריצה של דלתות ועד להחלפה של הבריח. יחד עם זאת אנו רואים לא מעט מנעולנים אשר לא שומרים על נהלי בטיחות בשימוש בכלי מסוכן זה ונפגעים מדי יום בעקבות כך. יש להקפיד על אחיזה נכונה, להעדיף להשתמש במקדחות נטענות ולבחור במקדחות קלות על מנת לצמצם כל סכנה של פציעה.